Genel

AÖF kredili sistemde dersler ve sınıf nasıl geçilir?

AÖF sınav sonuçlarının açıklanmasıyla Açıköğretim Fakültesi öğrencilerini sınıf geçme telaşı aldı. AÖF kredili sistemde dersler ve sınıf nasıl geçilir?

– Güz Dönemi Ara Sınavları OCakta Yapılacaktır. Ara Sınavlarında Kitaptaki Ünitelerin Yarısından Sorumlusunuz.

– Güz Dönemi Final Sınavları Şubatta Yapılacaktır. Final Sınavlarında Kitaptaki Ünitelerin Tamamından Sorumlusunuz.

– Ders Geçme Notu = (Ara Sınav Notu *0.3) + (Final Notu *0.7) ( işlemi yaparken önce parantez içindeki çarpımlar yapılır, sonra toplanır ) Şeklinde bulunur.

– Dönem içlerinde kaldığınız dersleri hangi dönemde kaldıysanız seneye aynı dönemde alabiliyorsunuz.

– Bir dönemde en fazla 45 kredilik ders alabilirsiniz. Okul size 30 krediye kadar ders ataması yapmaktadır. Siz alttan kalan veya üstten alacağınız derslerle bunu 45 krediye tamamlayabilirsiniz.

– 2 dersten kalan sınıf geçemez diye bir kural bulunmamaktadır. 5 dersten kalsanız bile bir üst sınıfın derslerini krediniz yettiğince alabilirsiniz. Diyelimki bu dönem 6 dersiniz var ve 5 tanesinden kaldınız, seneye bu 5 dersin yanında krediniz yettiğince üst sınıfın dersini alma hakkınız olacak. Diyelim ki kaldığınız 5 dersin kredi toplamı 25 olsun, 20 kredilikte üst sınıftan ders alma hakkın olur böylece. Toplamda en fazla 45 kredilik ders alabilirsin. Yanlız bir kural var 1.sınıftan kaldığınız bir ders olursa, ondan geçene kadar 3.sınıftan ders alamazsınız. 2.sınıftan kaldığınız bir ders olursa, ondan geçene kadar 4.sınıftan ders alamazsınız.

– Dönemlik-Kredili sistemde 1 Eğitim yılında iki ayrı dönemde eğitim verilmekte. ( İki dönemde tek sınıfa aittir) Güz Dönemi ( Şu An ki Dönem ) ile Bahar Dönemi ( Mart ayında harç ücreti yatırıp kayıt yenileyip, Mayıs ve Haziranda sınavlarını olacağımız dönem )

– Bu iki dönemde farklı ders kitapları alacaksınız. Okul size her dönem 5 veya 6 ders ataması yapmaktadır. Güz ve Bahar dönemleri derslerinin bazıları birbirinin devamı şeklindedir ( örn. Atatürk İlkeleri 1 , Atatürk İlkeleri 2 gibi ).

– Güz Döneminde Şubatta’ki sınavla beraber bu dönemin kitaplarının işi bitiyor. Martta ayı içinde harç ücretini bankaya yatırıp kayıt yeniletip bürodan yeni kitaplar alıp onlara çalışmaya başlayacaksınız…. Bahar dönemi sınavları Nisan ve Haziran ayında yapılacaktır.

– Ocak ve Şubatta ki sınavların sonucunda bahar dönemi derslerinden FF aldıklarınızda kesin kaldınız. Ama CD,DCveya DD aldığınız dersleri kurtarabilirsiniz. Bahar döneminde derslerinize sıkı çalışın ve Genel Not Ortalamanızı 2.0’ın üzerinde getirin. Böylece güz dönemindeki derslerden de bahar dönemi derslerinden de CD,DC veya DD aldıklarınız varsa onlardan da geçersiniz.

– Dönem sonlarında FF getirdiğiniz derslerden her halukarda kalırsınız arkadaşlar.

Aöf Kredili Sistem Sınıf Geçme

Kredili sistemin hayatımıza girmesiyle aöf de sınıf geçme sistemindede ufak değişiklikler oluştu. Aşağıda bunları size anlatmaya çalışacağım. Sorularınız olursa konunun içine cevap oalrak yazarsanız elimden geldiğince sizlere yardımcı olmaya çalışırım.

Kredili Sistem Ders Geçme: Bir dersten geçmek için o dersin dönem sonunda ki harf notuna bakılır. Eğer Dönem sonu notunuz CC ve üzeri ise o dersi geçmişsiniz demektir. ( Ara Sınavın %30 + Dönem Sonu Sınavının %70 ‘i izin dönem sonu ders geçme notunuzdur.)

Kredili Sistem Dersten Kalma: Bir Dersten kalmak için o dersin dönem sonundaki harf notuna bakılır. Eğer Dönem sonu notunuz FF ise o dersten kalmışsınız demektir ve sonraki yıl bu dersi almanız gerekmektedir. ( FF aldığınız derslerden ortalama yöntemi ile geçememektesiniz. )

Kredili Sistem Şartlı / Koşullu Geçme: Dönem sonunda dersinizin harf notu CD, DC veya DD ise o dersten koşullu olarak geçmişsiniz demektir. Koşulu ne derseniz, Yıl sonunda Genel Not Ortalamanız 2.00 veya üzeri getirmektir. Yıl sonunda Genel Not Ortalamanız 2.0 veya üzeri ise o derten yada derslerden geçersiniz. Yıl sonunda Genel Not Ortalamanız 2.00’ın altında gelirse o ders yada derslerden kalmışsınız demektir.

Kredili Sistem Sınıf Geçme: Kredili sistemde sınıf kavramı ortadan kaldırılmış ve dönem kavramı getirilmiştir. Alt dönemlerden dersiniz olmadıkça üst dönemlerden ders alabilmektesiniz.

Kredili sistemde ders ve sınıf geçmeyi basit olarak anlatmaya çalıştım. Yine aklınıza takılan hususlar olursa konunun altına cevap olarak yazarsanız elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

SINIF GEÇME TABLOSU

Not Aralığı – Harf Notu – Not Değeri
84 – 100__AA__4,00 (GEÇTİ)
77 – 83___AB__3,70 (GEÇTİ)
71 – 76___BA__3,30 (GEÇTİ)
66 – 70___BB__3,00 (GEÇTİ)
61 – 65___BC__2,70 (GEÇTİ)
56 – 60___CB__2,30 (GEÇTİ)
50 – 55___CC__2,00 (GEÇTİ)
46 – 49___CD__1,70 (ORTALAMAYA GÖRE)(UYARI)
40 – 45___DC__1,30 (ORTALAMAYA GÖRE)(UYARI)
33 – 39___DD__1,00 (ORTALAMAYA GÖRE)(UYARI)
0 – 32____FF__0,00 (KALDI)

Bu tabloya göre 33-49 arası ortalama getirdiğiniz derslerden koşullu olarak ortalama ile geçebiliyorsunuz. Bu ortalama ile geçmenin koşulu ise Bahar Dönemi ( 2.dönem ) sonunda Genel Not Ortalamanızı ( GNO ) 2.0 veya daha üzeri getirmenizdir. Eğer GNO’yu 2.0’dan düşük getirirseniz koşullu geçtiğiniz derslerden de kalmış olursunuz. 32 ve aşağı aldığınız derslerden direk kalıyorsunuz. Bu FF ile kaldığınız dersleri bir sonraki yıl aynı dönemde tekrar görüyorsunuz. Yani bahar döneminde kaldığınız bir dersi seneye bahar döneminde alabilirsiniz.

Sizden dönemlik olarak 2.0 gibi bir ortalama beklenecektir. Eğer Güz Dönemi sonunda Genel Ortalamanızı 2.0 veya üzerinde sağlayamamış iseniz size bir Uyarı verilecektir. Bu uyarıdan sonraki dönemde ise Genel Not Ortalamasının en az 2.0’a çıkarmanız istenecektir. Eğer bu durumu da yerine getiremezseniz taklip eden dönemde geçmiş 2 dönemdeki CC altı dersleri yeniden almanız ve 2.0 ortalamasını geçmeniz istenecektir. Aynen üst paragrafta anlattığımız gibi.

Buradan bakınca biraz karışık gibi duruyor. Ancak içine girdiğinizde sistem kafanızda oturacaktır. Size önerim mümkün olduğunda Not ortalamasını 2.0 ve üstünde tutmanızdan yanadır. Bu sayede dönemlik uyarılar almaktan da kurtulmuş olursunuz.

Not ortalaması 2.0 üstünde olunca tekrar ders almaktan kurtulursunuz ancak notu FF olan veya Sınava gitmediğinizden dolayı kaldırdığınız dersleri gelecek dönemde almak durumundasınız. Bunlardan kaçış yok. O dersleri geçmek boynunuzun borcu.

Türk Halk Şiiri ( 5 Kredi ) Bu dersin Ara sınavında 55 ve Dönem Sonu Sınavında ise 75 aldığımızı varsayıyorum.

* Geçme Notu = 55 (ara Sınav Notu ) x 0,3 ( %30 ) + 75 ( Final Notu ) x 0,7 ( %70 )= 69 olarak bulunur.
* Dersimizin mutlak sistemdeki notu 69′dur ve bu BB harf notuna karşılık gelir.
* (Yukarıdaki tablodan baktık.) BB harf notunun değeri ise 3,00‘dİr.
* Dersimiz kredisi ile harf notu değerimiz çarpılır. ( 5 kredi ) 5 x 3,00 = 15 olarak bulunur
* 5 kredilik Türk Halk Şiiri dersinin etkisini 15 olarak hesapladık. Türk Halk Şiiri dersi için hesaplamamızı bitirdik..

Şimdi de 3 kredilik Türk Dili dersi için hesaplayalım. Türk Dili arasınav notu 50, Dönem Sonu notumuz 60 olsun.

* Geçme Notu = 50 (ara Sınav Notu ) x 0,3 ( %30 ) + 60 ( Final Notu ) x 0,7 ( %70 )= 57 olarak bulunur.
* Dersimizin mutlak sistemdeki notu 57′dir ve bu CB harf notuna karşılık gelir.
* (Yukarıdaki tablodan baktık.) CB harf notunun değeri ise 2,30‘dur.
* Dersimiz kredisi ile harf notu değerimiz çarpılır. ( 3 kredi ) 3 x 2,30 = 6.9 olarak bulunur
* 3 kredilik Türk Dili dersinin etkisini 6.9 olarak hesapladık.

Görüldüğü gibi 5 kredili Türk Halk Şiiri Dersinin Ortalama Sistemine Katkısı Türk Dili dersinin iki katından biraz fazladır. Dolayısı ile Kredisi yüksek olan derslerden daha iyi notlar almak kredisi az olan derslerden daha önemlidir.

Dönem Not Ortalaması: Bu dönem sadece iki dersimizin olduğunu düşünerek yukarıda hesaplamalarımız yapmıştık. Şimdi ise Dönem Sonu Not Ortalamamızı Hesaplayalım… Bu iki dersin toplam kredisi 5+3 = 8 ‘dir. Toplam değeri ise 15 + 6.9 = 21.9 ‘dur. Bu toplam değer, toplam krediye bölünerek dönem sonu not ortalamamız bulunur. 21.9 / 8 = 2.7 olarak bulunur.

Genel Not Ortalaması: Genel not ortalaması bütün dönemlerde aldığımız derslerin toplam not değerleri ile toplam kredilerine bölünmesi ile bulunur.

Ders Geçme: Dersi geçmek için o dersin harf notuna bakılır. Eğer CC ve üzeri ise o dersi koşulsuz şartsız geçmişsiniz demektir.

Dersten Kalma: Dersten kalmak için o dersin harf notuna bakılır. Eğer FF ise o dersten direk kalmışsınız demektir ve sonraki yıl bu dersi almanız gerekmektedir.

Şartlı / Koşullu Geçme: Dersinizin harf notu CD DC yada DD ise bu derslerden koşullu olarak geçmişsiniz demektir. Bu şekilde geçmenin koşulu ise bir sonraki dönem Genel Not Ortalamanızı 2.0′ın üzerinde getirmeniz gerekmektedir. Yani Genel not ortalamanız 2.00 ise bu dersi/dersleri geçmiş, 2.00 ve altında gelir ise bu dersten/derslerden kalmışsınız demektir.( Genel not ortalamasını yukarıda yaptığımız hesapla kendinize uygulayabilirsiniz.)

Sınıf Geçme: Kredili sistemde sınıf geçme yerine üst dönemden ders alma tabiri kullanılır. Genel not ortalamanız 2.00 ve üzeri ise üst dönemden ders alabilirsiniz. 2.0′ın altında ise üst dönemden ders alamazsınız.

Yeni sınav sistemi ile bazı dersler programdan çıkarılacak ve yerine yeni dersler gelecek. Ayrıca Seçmeli Ders seçenekleri de açıklanacak. Bu sene ki Bütünleme Sınavlarından sonra başvurular alınmadan yeni sınav sistemi de kesin olarak ortaya konulacaktır.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Temmuz 2013
P S Ç P C C P
« Eki   Ağu »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

Diğer 2.043 takipçiye katılın

%d blogcu bunu beğendi: